Fransız Kültürü ve Tarihi

Fransızlar öncelikle misafirperverliği çok severler, misafirlerini ilk defa ağırlıyorlarsa eğer genellikle gösterişli bir havada geçmesi için özen gösterirler. Bir Fransız aile tarafından evine davet edilmek birlikte uzun zaman geçirmenizi gerektiren bir olaydır. Fransızlar selamlaşmak için genelde el sıkışmayı tercih ederler.

Masada yemeğe başlamadan önce yemeğin herkese servis edilmesi mutlaka beklerler. Sigara içmek için önce müsaade istenmesini uygun görürler. Siz sözcüğü ile birisiyle konuşurken saygıyı, mesafeyi ifade eder.

Az tanıdığımız veya kendimizden daha yaşlı kişilere, hiyerarşik üstlerimize seslenirken bu sözcüğü sürekli kullanırlar. Sen sözcüğü sevgiyi ve yakın arkadaşlığı ifade eder.

Türk kültürü ile Fransız kültürü arasında belli başlı bazı benzerlikler vardır. Bunlar arasında en benzerlik taşıyanlarından birisi dostlar arasında senli benli konuşmaya genellikle kendiliğinden ve doğal bir şekilde geçilir. Kendilerinden daha yaşlı biriyle, kendisi söylemediği sürece senli benli konuşmazlar.

Fransa’da iş günleri sabah 8 ila 9 arasında başlar ve saat 17 ila 18 arasında biter. Fransız çalışanların geneli saat 13’te öğle iznine çıkarlar ve çalıştıkları şirketin kafeteryası ya da o saatlerde çok kalabalık olan kafelerde yemek yemeği tercih ederler.

Fransa’nın bir çok şehrinde Tiyatro ve konser salonları vardır genelde geç saatlerde, yani 20 ila 21 arası, kapılarını halka açıyorlar. Paris şehrinin bir moda merkezi olması sebebi ile mağazalar hafta içi ve cumartesi günleri saat 19:30’a kadar açıktırlar ve sadece pazar günleri kapalıdırlar.

Kent merkezinde veya kırsalda yaşayan Fransızlar hafta sonu cumartesi veya pazar sabahları pazara gitmekten hoşlanırlar. Fransızlar felsefeden Güzel Sanatlara, Edebiyattan Sahne Sanatlarına kadar XX. yüzyılı en görkemli adımlarla katedmiş, her alanda kılavuz isimlerden oluşan temel yapıtları evrensel çapta yaygınlaştırmışlardır.

Fransa son yıllarda bu değerlerini kaybetmeye başladı. Zamanın Picasso, Beckett, Uonesco, toy Paul Auster’i Fransız sanat ve kültürünün yapı taşlarındandır.