Fransa’da Gezilecek Yerler

Eğer Fransa’ya bir seyahat planlıyorsanız, Fransa’da görülmesi gereken yerleri mutlaka inceleyiniz.

Eiffel Kulesi, Paris

Tüm dünya tarafından Paris’in hatta Fransa’nın sembolü olarak bilinen bu demir kuleyi mutlaka görmeden dönmemenizi öneriyoruz. Eiffel kulesi 1889 yılında tamamlanarak ismini de kuleyi inşa eden firma Gustave Eiffel den almıştır. Yılda yaklaşık 6 milyon turist çeken ve ülkenin en büyük cazibe merkezlerinden biri olarak kabul edilen Eiffel kulesi, ayrıca dünyada da en güzel mimari yapılarından biri olarak gösterilmektedir.

Notre Dame Katedrali, Paris

Fransa’nın Paris şehrinde bulunan dünyaca ünlü bir katedral olan Notre Dame, Fransız gotik mimarisinin en güzel örneklerinden birisidir. 19. yüzyılın başlarında Paris şehir planlamacıları katedralin bakımsızlığından ötürü katedrali yıktırmak isteseler de, katedral yapısını günümüze kadar taşımıştır. Ünlü Fransız yazar Victor Hugo, halkın ilgisini çekmek için Notre Dame’ın Kamburu adlı romanını yazmış ve bundan sonra Notre Dame herkes tarafından tanınmaya başlamıştır.

Louvre Müzesi, Paris

Louvre Müzesi Fransa’nın ilk devlet müzesi ünvanına sahiptir ve 1793 yılında açılmıştır. Leonardo Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa’sı da burada bulunmaktadır. Ama tabi ki bunun yanında yaklaşık 35.000 parça önemli eser de bulunmaktadır. Bu müzenin tamamını gezmek yaklaşık bir ay sürmektedir. Paris’e kadar gidip te Louvre Müzesini gezmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

Versay Sarayı, Versay

Paris’in 25 kilometre güneybatısında bulunan Versay Sarayı, eskiden Fransız Kral ve Kraliçelerinin yaşadığı yerdir. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Saraya gidip birkaç saatinizi ayırarak hem sarayın içini hemde muhteşem bahçelerini ve bahçenin en güzel yerine bakan Aynalı galeriyi gezebilirsiniz. Sarayın etrafında bulunan kaliteli restoranlarda yemeğinizi yiyip, şarabınızı yudumlamanın keyfini çıkartabilirsiniz.

Normandiya & Bayeux Plajları

Fransa’nın kuzey bölgesinde bulunan bir kasaba. Bayeux katedrali ve orada sergilenen Bayeux Tapestry ile meşhur olan bu yer mükemmel sahillere sahiptir. Ayrıca tarihi bir gezi için olağanüstü bir merkezdir.

Bordeaux

Dünya’nın en büyük ve en eski şarapları bu bölgede üretilmektedir. Özellikle Fransızlar kırmızı şarap konusunda çok iddialıdırlar. Şarap üretimi konusunda çok elverişli bir iklime sahip olan bölgede bulunan şarap fabrikalarını gezme fırsatını sakın kaçırmayın.

Nice, Cannes, Monaco

Nice ve Cannes, Fransa’da denize girilebilecek yerlerin başında gelir. Eğer Cannes Müzik Festivali sırasında oradaysanız ünlü isimleri de burada görme şansına sahip olabilirsiniz. Daha sonra bir otobüs ile dünyanın en zengin ama en küçük ülkesi olan Monaco‘ya gidebilir ve buradaki kumarhaneleri gezebilirsiniz.

Şanzelize, Paris

Şanzelize, Paris’in en uzun caddesidir. Meydanıyla meşhur olan bu yerde birbirinden güzel restoranlar ve kafelerde keyif yapabilir, ünlü markaların mağazalarından alışveriş yaparak gününüzü geçirebilirsiniz.

Lyon

Fransa’nın güneydoğusunda bulunan Lyon şehri, Paris’ten 470 kilometre uzaklıktadır. Fransız iş dünyasının merkezlerinden biri olan Lyon şehri ayrıca Fransız gastronomisinin de merkezidir.

Marsilya

Tarihi geçmişi ile ilgi odağı olan şehrin en önemli özelliklerinden birisi Avrupa’nın en önemli kaplıcalarından biri olan “Baden-Baden” kaplıcalarının bu şehirde olmasıdır. Ayrıca aralık ayında Starsbourg’da kurulan Noel Pazarı da turistleri buraya çekmektedir. Strasbourg’a kar gelmişken buraya özel olan beyaz (bianco) şaraplarının tadına bakmadan asla dönmeyin, yoksa pişman olursunuz.