Fransa’da Dil Eğitimi

DDM’ Fransa’nın önde gelen Fransızca dil okulları ile partner olarak hizmet sunmaktadır. 14 yıldır bir çok öğrencisini Fransa’da dil eğitimine gönderen Dünya Dilleri Merkezi Fransızca diline hakim olarak ülkesine dönen öğrenciler yetiştirmenin verdiği güven ile yoluna devam etmektedir.

Fransızca dilinde olduğu gibi diğer farklı dil ve kültürleri daha yakından tanımaları açısından Dünya Dilleri Merkezi öğrencilerine ücretsiz yurtdışı eğitim danışmalığı hizmeti sunmaktadır.

Dünya Dilleri Merkezi Farkıyla Fransa’da Dil Eğitimi

Türkiye’ye en yakın Avrupa ülkelerinden biri Fransa’dır. Coğrafi yakınlığı nedeniyle Fransa’da Fransızca eğitimi ve Fransa’da üniversite gibi yurtdışı eğitim programları Türk öğrenciler tarafından da yoğun olarak tercih edilmektedir.

Aynı zamanda Avrupa Birliği’nin 23 resmi dilinden biri Fransızca’dır ve bilindiği gibi Fransızca Avrupa Birliği’nin kuruluşundan bu yana çok etkin bir role sahiptir. Bu açıdan Fransa’da Fransızca eğitimi almak bir çok alanda avantaj sağlayacaktır.

Fransa dil okulları ve Fransa Üniversiteleri her yıl birçok uluslararası öğrenciyi konuk ederken bu dil okullarında Türk öğrencilerin payı yadsınamayacak kadar fazladır.

Özellikle Fransa’nın Türkiye’nin ticari açıdan en önemli ortaklarından biri olduğu düşünülürse Fransızca bilmenin Türkiye’de ne kadar önemli olduğu daha iyi görülebilmektedir. Yaklaşık %20’lik bir payla Fransa Türkiye’nin dış ticaretinde ilk sırayı almaktadır ve Türkiye’de 1000’den fazla Fransız şirketi bulunmaktadır.

Aynı zamanda Fransa’da da Türkler tarafından işletilen çok sayıda işletme bulunmaktadır. Ve bu şirketler her yıl çok sayıda Fransızca bilen çalışan istihdam etmektedir.

Türkiye’de lise eğitimini tamamlayıp Fransa’da üniversite seçeneklerini ve Türkiye’de üniversiteyi tamamlayıp Fransa’da dil okulu ve Fransa’da yüksek lisans yapan öğrenciler eğitim aldıkları süre boyunca Fransız şirketlerinde staj yapma olanağına da sahip olmaktadırlar.

Ticaretin yanısıra turizm açısından da Fransızca bizim için çok önemlidir. Her yıl 3 milyonu aşkın Fransız turist Türkiye’yi ziyaret etmektedir. O nedenle Turizm sektöründe İngilizceden sonra ikinci dil Fransızca’dır diyebiliriz.

İngilizce dünyada en yaygın konuşulan dildir fakat Fransızca Türk turizmi açısından en az İngilizce kadar büyük bir önem teşkil etmektedir. Fransa’dan Türkiye’ye tatil ve gezi amaçlı gelen tursitler çoğunlukla İngilizce bilseler dahi Fransızca iletişim kurmaktan daha çok hoşlanırlar.