Fransızca ve Fransız Kültürü

33 ülkede yaklaşık 230 milyon kişi Fransızca konuşuyor.

Fransızca, Hint-Avrupa dil ailesinden İtalik-Roman alt biriminden bir dil olup, başta Fransa olmak üzere birçok ülkenin (İsviçre, Belçika, Lüksemburg, Çad, Fildişi Kıyısı ve eski Afrika sömürge imparatorluğunun birçok ülkesinin resmi yada yarı resmi dilidir.

Fransızca’da erillik ve dişillik adların önüne ayrı olarak eklenen le (eril), la (dişil) tanımlarıyla belirlenir. Alfabesi 6’sı ünlü, 26 harften oluşmaktadır.

Fransız Kültürü

Fransızlar öncelikle misafirperverliği çok severler, misafirlerini ilk defa ağırlıyorlar ise eğer genellikle gösterişli bir havada geçmesi için özen gösterirler.

Bir Fransız aile tarafından evine davet edilmek birlikte uzun zaman geçirmenizi gerektiren bir olaydır. Fransızlar selamlaşmak için genelde el sıkışmayı tercih ederler.

Masada yemeğe başlamadan önce yemeğin herkese servis edilmesi mutlaka beklerler. Sigara içmek için önce müsaade istenmesini uygun görürler. « Siz » sözcüğü ile birisiyle konuşurken saygıyı, mesafeyi ifade eder.

Az tanıdığımız veya kendimizden daha yaşlı kişilere, hiyerarşik üstlerimize seslenirken bu sözcüğü sürekli kullanırlar. « Sen » sözcüğü sevgiyi ve yakın arkadaşlığı ifade eder.

Türk kültürü ile Fransız kültürü arasında belli başlı bazı benzerlikler vardır Bunlar arasında en benzerlik taşıyanlarından birisi dostlar arasında senli benli konuşmaya genellikle kendiliğinden ve doğal bir şekilde geçilir. Kendilerinden daha yaşlı biriyle, kendisi söylemediği sürece senli benli konuşmazlar.

Fransa’ da İş günleri sabah 8 ile 9 arasında başlar ve saat 17 ila 18 arasında biter. Fransız çalışanların geneli saat 13’00’de öğle iznine çıkarlar ve çalıştıkları şirketin kafeteryası yada o saatlerde çok kalabalık olan kafelerde yemek yemeği tercih ederler.

Fransa’nın bir çok şehrinde Tiyatro ve konser salonları vardır genelde geç saatlerde, yani 20 ila 21 arası, kapılarını halka açıyorlar. Paris şehrinin bir moda merkezi olması sebebi ile mağazalar hafta içi ve cumartesi günleri 19 :30’a kadar açıktırlar ve sadece pazar günleri kapalıdırlar.

Kent merkezinde veya kırsalda yaşayan Fransızlar hafta sonu cumartesi veya pazar sabahları pazara gitmekten hoşlanırlar.
Fransızlar felsefe’den Güzel Sanatlara, Edebiyat’tan Sahne Sanatları’na kadar XX. yüzyılı en görkemli adımlarla katedilmiş, her alanda kılavuz isimlerden oluşan temel yapıtları evrensel çapta yaygınlaştırmışlardır.

Fransa son yıllarda bu değerlerini kaybetmeye başladı. Zamanın Picasso, Beckett, İonesco, toy Paul Auster’i Fransız sanat ve kültürünün yapı taşlarındandır.

Bir cevap yazın